16 Ağustos 2010 Pazartesi

Jilet Çeşitleri

                
Merhabalar,


Uzun yıllardır  kullanmakta olduğum çift taraflı jilet markaları ile ilgili kısa yorumlarımı siz geleneksel tıraş severlerle paylaşmak istedim umarım bu markaları kullanmayı düşünen arkadaşlarıma yardımcı olur. Markaların yanlarındaki rakamlar benim jiletlere 10 üzerinden vermiş olduğum toplam puandır (10 puan en kaliteli olandır). Bu puanlama jiletin kalitesi fiyatı konforu vs şartlar düşünülerek oluşturulmuştur.Yorumlarımda bazen dünya uzmanlarının değer verdikleri markalarıda belirtmek istedim . Markalarla ilgili tıraş yorumları ve deneyimleri tamamen benim sahsi fikirlerimden oluşmaktadır. Kişiden kişiye ,yüz ve sakal çeşitlerine(çok sakallı ,az sakallı, sert –yumuşak sakallı, yada köseye yakın) tıraş şartları(ön hazırlık banyo , sıcak su,tıraş sabunu,tıraş kremi ,tıraş fırçası ve jiletin takılacağı alete)göre değişkenlik gösterebilir..jilet isimlerini ingilizce orijinal olarak yazdım aramak isteyen kolayca bulabilsin diye. Sayfanın sağ tarafındaki linklerden Tıraş aletleri, Tıraş fırçaları, Tıraş kremleri ,Tıraş sabunları, Bıçak ve ustura  Bileme taşları ve ayrıca  dünya üzerindeki koleksiyonerler ,forumlar ve online satış yapan site bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla.


 


SHOGUN MADE IN JAPAN - 6.0

Bir Japon markası olan shogun Japon kalitesi ve ismine uymayacak kadar kötü yani sıradan bir jilet. Benim bir jiletle sadece tek tıraş olduğum ender markalardan biridir. Bir daha asla almam dediğim markadır.ve hatta tıraşın yarısında jilet değiştirdiğim markadır derim. Biraz sert oldu ama doğrusu budur kimse alıp ta kendini tıraş olacağım diye zorlamasın.Yüzünüz bu jileti kesinlikle kabul etmeyecektir. Fiyat /performans açısından da vasat bir marka. İsteyen online satıcılardan temin edebilir.

GILETTE FRANCAİSE

Koleksiyon amaçlı jilet topluyorsanız koleksiyonunuzu renklendireceği kesin..
PERSONNA PRECİSİON

koleksiyona daha uygun bir jilet.
DORCO ST-300 MADE IN KOREA -6.00
Dorco paslanmaz jilet kore üretimi olup bir pakette 10 lu tek tek sarılmış şekilde satılır vasat jiletlerdendir bir jiletle ancak ancak bir defa tıraş olabilirsiniz fiyatı ucuzdur kolayca bulunabilir.
RED PERSONNA MADE IN ISRAEL- 6.30

Dünyada Amerikada ve İsrail de üretilen bu jilet paslanmaz çelikten imal edilmiş olup aynı fabrika ürünü olan Crystal markasının biraz daha alt kalitede olan jiletidir.Günlük kullanımlar için idealdir. Fiyat /Performans açısından gayet başarılıdır. Çok keskin olmamakta beraber birkaç perde tıraş ile tatminkar sonuçlar elde edilebilir. Az bir parayla birkaç yıllık stok yapılabilir.1 karton kutuda 5 adet ayrı ayrı sarılmış jiletler şeklinde satılır.Bu jileti güvenle kullanabilirsiniz derim. Kolaylıkla internetteki online satıcılardan alınabilir.

RED PERSONNA PLASTIC PACK MADE IN ISRAEL - 6.30 (plastik paket alttaki resim)
Yukarıda denediğim red personna ile aynı fabrikada üretilen plastik paketteki personna,plastik  paket dışında tüm özellikleri ile karton paketli red personna aynı karekteristik özelliklere sahiptir.Bazılarına göre kaplama özelliği var olduğu söyleniyor fakat doğruluğunu bilmiyorum. Tıraş kalitesi tamamen eşdeğerdir.


PERSONNA WALMART MADE IN ISRAEL -6.30

Plastik ve karton ambalajlı personna jiletlerin walmart marketleri için üretilmiş modelidir.yukarıdaki personna jiletlerle aynı karekteristik özellikleri taşır.
VIDYUT SUPERMAX STAİNLESS MADE İN İNDİA 6.30
Hindistan üretimi olan paslanmaz çelik supermax jilet pakette tek tek sarılmış 10 adet jilet olarak satılır. Vasat jiletlerden biridir.


ZAZA STAİNLESS STEEL MADE İN TURKİYE 6.30
Turkiyede üretilen zaza jiletleri plastik pakette 10 lu olarak zaza shoplarda satılmktadır. 1 jiletle ortalama 3 tıraş çıkartılabilir. Tarihi Zaza ile yaşamak isterseniz eliniz altında bulunabilir.Tatminkar sonuçlar elde edebilirsiniz.

KARTAL JİLET MADE IN TURKİYE 6.30
Zaza üretimi olan kartal jilet zaza stainless jiletlerle benzer özelliktedir .Pakette 5 li olarak satılır

NEFİS JİLET MADE IN TURKİYE 6.30
Nefis jilette yine kardeşleri kartal ve zaza gibi paslanmaz çelikten imaldir pakette 10 lu olarak satılır.
Tıraş kalitesi yine kartal ve zaza ile aynıdır ..GILLETTE FRANCAİSE MADE IN FRANCE -6.30
Vintage Gillette francaise 70'li yılların üretimidir. 10 lu pakette satılan jileti paketleme görünüş itibari ile güzel fakat kullanım açısından vasat diyebilirim.Koleksiyonunuzda renk olur..
GILLETTE DELGADA SUPER THIN BLADES MADE IN MEXICO-6.30
78 yılı imalatı gillette delgada super thin günümüz jilet kalitesinden uzak koleksiyon parçası olacak jiletlerdendir. Kartonda 5 li tek tek sarılmış şeklinde antikacılarda bulunabilir.


LORD SUPER STAİNLESS MADE İN TURKİYE 6.30
Türkiyede zaza tarafından dış paza için üretilen lord super stainless jilet karton pakette 5 li tek tek sarılmış şekilde zaza shoplarda satılmaktadır.Zaza jiletten biraz daha keskin olduğunu düşündüğüm bu jilet ile en az 3 tıraş çıkartılabilir.Ülkemizin değerli üreticilerinden olan zaza'nın  lord jileti elinizin altında bulunsa fena olmaz..
TREET DURA SHARP STAINLESS MADE IN PAKISTAN- 6.30

Pakistan üretimi olan Treet markasının paslanmaz çelikten imali olan bu jilet ortalama bir jilet olup ülkemiz piyasasında kolayca bulunup az bir parayla birkaç yıllık stok yapılabilir. 1 karton kutuda 10 ‘lu ayrı ayrı sarılmış şekilde satılır. Birkaç Perde ile güzel sonuçlar alınabilir.Bir jiletle 2-3 Tıraş çıksa da fiyat /performans açısından zaten kardasınız.korkmadan alıp kullanılabilecek bir jilet markasıdır .Bulunabilirliği gayet kolaydır.

TRIG MADE IN PAKISTAN -6.30

Yine bir Pakistan üretimi olan Trig Treet ile aynı firmanın ürünüdür. Aşağı yukarı treet stainless ile aynı sonuçları verir. Fiyat /performans açısından gayet başarılıdır. Bulunabilirlik ülkemiz sınırları içerinde değişkendir.online satıcılardan temin edilebilir. 1 karton kutuda 10’lu tek tek sarılmış şekilde satılır. Birkaç perde ile tatminkar tıraş olunur . Günlük kullanım için tavsiye edebileceğim jiletlerdendir.
GILETTE GOAL STAINLESS MADE IN INDIA 6.30
Hindistan gillette fabrikasında üretilen Paslanmaz çelik Gillette goal 5 adet olarak karton kutu içerisinde satılır. Tıraş kalitesi ortalama konforlu jiletlerdendir . Fiyat/performans olarak uygundur . 2-3 Tıraş çıkartılabilir.
RAPIRA MADE IN RUSSIA 6.30
Rapira Mostochlegmash Moskova / Rusya fabrikasında üretilen Paslanmaz  jilet markasıdır. Bir pakette 10 adet tek tek sarılmış jiletler şeklinde satılır. Fiyatı çok uygundur piyasada en çok bulunan jilet markasıdır . Bir jiletle ortalama 2-3 tıraş çıkarılabilir.piyasada  paket içeriği ayni jilet fakat farklı ambalajlı 3 farklı stainless steel rapira bulunabilir.


LADAS MADE IN RUSSIA 6.30

Ladas super stainless rapira grubunun üretimi olan bir jilet olup moskovada ayni fabrikada üretilir.Kardeşi voskhod jiletten daha keskindir fakat daha kısa ömürlüdür. 5 li olarak karton kutuda jelatin ile sarılmış olarak piyasada bulunur. 2-3 Tıraş çıkartılabilir. Fiyat /performans olarak ortalama değerdedir.
RACER SUPER STAINLESS MADE IN EGYPT 6.30

Mısır üretimi Shark ile ayni firmanın ürünü olan racer 5 li ve 10 lu karton ambalajlı olarak satılır ortalama konforlu jiletlerdendir. Fiyat /Performans olarak uygundur. 2-3  tıraş çıkartılabilir.
WILKINSON MADE IN GERMANY - 6.35

Wilkinson markasını duyunca insan biraz kalite ve güzel sonuçlar hayal ediyor ama maalesef Alman malı olan bu jilette adına yakışan kalite ve konforu bulamıyoruz. Üstelik Türkiye şartlarında Perma-sharp fiyatlarında satıldığına göre en az onun kadar tatminkar sonuçlar vermesi gerekir diye düşünüyorz fakat sadece düşüncemizde kalıyor.1 plastik kutuda 5’li tek tek sarılmış paslanmaz çelikten imal şekilde satılıyor.Fiyat/performans açısından da başarısız oluyor doğal olarak. Aslında Wilkinson Dünyada Gillette markasından sonra gelen 2. Kaliteli jilet markası fakat bu alman malı üretimde ben kalite ve konforu açıkçası bulamadım ve bu paraya bu jilet alınmaz derim.


MERKUR MADE IN GERMANY 6.35

Merkur Jiletleri jiletli tıraş aletleri ürünlerindeki kalitesini maalesef jilet kalitesinde yakalayamıyor.. Merkur markasına güvenipte jiletlerini alan yanılır. Denemek için aldığım jiletlerinden hiç memnun kalmadım diyebilirim .Kör jilet tabir edilen kategoriye girer diyebilirim. Konforundan ve kalitesinden asla memnun değilim. Üç perde tıraş olmama rağmen sonuç yinede kötüydü.Perde sayısı arttıkça ciltteki tahrişte artmaktadır. Fiyat/Performans açısından doğal olarak sınıfta kalan bir jilet çeşididir. Bulunabilirlikte bir sıkıntı yoktur online satıcılardan temin edilebilir.


LORD MADE IN EGYPT 6.35

Mısırda üretilen bu jilet shark markası ile aynı fabrikanın ürünü olup orta sınıf bir jilettir.Birkaç çeşidi vardır.Diğer pahalı jiletlerin verdiği kaliteye yakın tatminkar sonuçlar alınabilir.Az Paraya daha çok tıraş olabileceğiniz güzel jiletlerden biridir. 1 karton kutuda 5 li veya 10’lu şekilde satılabilir.Birkaç perde tıraş ile gayet güzel sonuçlar alabilirsiniz.Fiyat/performans Açısından başarılı bir jilettir. İnternet üzerinden kolaylıkla alınabilir.
LORD SUPER CHROME MADE IN EGYPT -6.45
Mısır üretimi olan super chrome lord jilet karton ambalajda 10 lu tek tek sarılmış jiletler şeklinde satılır. Ortalama kalitede jiletlerdendir fiyatı uygundur ve kolay bulunabilir.Beyaz karton ambalaj içerisinde satılan Lord super chrome ile aynıdır.


VIDYUT SUPER MAX PLATINUM MADE IN ENGLAND- 6.45

Hindistan üretimi olan bu platinum kaplı jilet aynı familyadan gelen süper max tan bir gömlek üstündür ve platinum kaplamasından dolayı daha hassas ve kaliteli bir tıraş sağlar.Açıkçası benim çok fazla kullandığım bir jilet markası değildir fakat stok yapılacak kalitede olmadığı inancındayım.1 karton kutuda 5 li ayrı ayrı jiletler şeklinde satılır. Ülkemizdede kozmetik dükkanlarında bulunma olasılığı vardır. Fiyat /performans açısından tatminkar olsada dediğim üzere çok fazla sevdiğim bir jilet değildir.


SUPERMAX TITANIUM MADE IN INDİA 6.45

Hindistan üretimi olan Supermax titanium 5 li karton kutuda satılmaktadır super-max jiletler arasında beğendiğim modeldir. 2-3 konforlu tıraş olunabilir.
LORD PLATINUM CLASS MADE IN EGYPT -6.50
Lord platinum jilet 5 li tek tek sarılmış jiletler şeklinde piyasada bulunur. Fiyatı diğer Lord jiletlere oranla biraz daha pahalıdır kalite açısından Lord jiletler arasında zirvede olandır.
TREET PLATINUM SUPER STAİNLESS MADE IN PAKİSTAN 6.50

5 li karton ambalajda satılan treet platinum super stainless jilet pakistan üretimi olup kardeş marka trig ve stainless dura sharp jilete oranla biraz daha uzun ömürlü ve daha konforlu bir jilettir , Berber malzemesi satanlarda kolayca bulunabilir fiyat uygunlugu ile kullan at yapılabilecek jiletlerdendir.


GILLETTE NACET STAINLESS MADE IN SHANGHAI/CHINA 6.50

Gillette Shanghai fabrikasında üretilen Nacet paslanmaz jilet  5 adet olarak karton ambalajda ayrı ayrı sarılmış şekilde  satılır. Fiyatı TR de biraz yüksek olsada kalitesi fiyatına göre iyidir. Ortalama 3-4 Tıraş çıkartılabilir.


NACET STAINLESS STEEL MADE IN EGYPT 6.50

Mısırde ingiliz lisansı ile üretilen nacet jilet bir pakette 5 li olarak satılır kalitesi ve tıraş yakınlığı kardeşi çin üretimi gillette nacet ile benzer özelliktedir.

SPUTNIK TEFLON COATED BLADES MADE IN RUSSİA - 6.50
Rusya st petersburg üretimi Dupont Teflon kaplı sputnik jilet kartonda 5 li tek tek sarılmış şekilde satılır.
Teflon kaplı olmasına rağmen ilk kullanımdan sonra keskinliği biraz daha azalır. Bir jiletle 3-4 tıraş çıkartılabilir. ilk tıraşın konforunu sonraki günlerde ararsınız ama aynı konfor ve rahatlığı vermez..Sputnik fiyatına başka marka ürünler alınabilir.VINTAGE SPUTNIK BLADES MADE IN RUSSİA -6.50
Güncel üretim teflon kaplamalı kesici yüz burada sadece paslanmaz çelik ve kaplamasız. Teflon kaplı kardeşine oranla daha başarılı buldum daha akışkan ve rahat. Bulunabilirlik açısından sıkıntılı ..PAkette 10 olarak satılır.
ASTRA SUPERIOR STAINLESS MADE IN RUSSIA 6.50

Astra stainless (Paslanmaz)mavi beyaz pakette satılan jilet aslında eski çekoslavakya markasıdır ve zamanında Procter and Gamble (Gillette) tarafından satın alınan firma üretimini günümüzde St Petersburg Rusyada yapmaktadır.Astra keramik ve Astra Süperior platinumda aynı fabrika üretimidir.1 Karton kutuda 5 li tek tek sarılmış jiletler şeklinde satılır. Ülkemizde de kolayca bulunabilir. Kullanımı rahat ve tavsiye edebileceğim jiletlerden biridir.Fiyat/Performans açısından tatminkardır. Bu jiletlerle güzel ve zevkli tıraşlar çıkarabilirsiniz.Astra jilet markasının üçlüsünün 3. Sıradaki jiletidir benim için.VINTAGE ASTRA SUPERIOR STAINLESS MADE IN CZECHOSLOVAKIA.6.50

PG tarafından satın alınmadan önceki çek üretimi astra superior stainless jilet yeni üretim ile yakın karakterdedir.
DERBY MADE IN TURKEY -6.50

Dünyada Made in Turkey olarak gururla ülkemizi temsil eden ve belkide en çok tercih edilen ülkemizin tek jilet markası olan Derby ortalama tıras konforu veriyor ve  bence kalite ve konfor açısından merkur’e yakın kalitede bir jilet.. Tek tesellisi fiyat /performans açısından iyi durumda olması Az bir paraya yıllık stok yapılabilir.Türkiyemizin berberlerinde perma-sharp ile birlikte en çok kullanılan jilet markasıdır.Market ve bakkallarda kolayca bulunur.1 plastik kutuda 5 li olarak satılır 100 lük kutu alınırsa çok daha hesaplı olur.
DERBY(ESKİ ÜRETİM) MADE IN TURKİYE -6.50

Yeni üretimlere oranla ilk kullanımda bariz bir farkla mükemmele yakın konforlu tıraş sağlayan eski üretim derby daha sonraki tıraşlarda ortalama bir jilet durumuna geliyor ,eğer piyasada bulunuyor olsa kullanılabilecek jiletlerde ama maalesef pek fazla bulunan ürün değil.Yine kardeşi gibi plastik dispanserde 5 li olarak satılıyor sarıldığı jilet kağıdı ve kapak baskısını ben açıkca söylemek isterim yenisinden daha çok beğendim keşke yenilerde böyle olsa .Kısaca güzel bir retro jilet.

BLUEBİRD MADE IN TURKEY -6.50
Derby jiletin ambalaj ve markası değişmiş halidir. Derby ile ayni fabrikada yurt dışı için üretilir tamamen ayni karakteristik özellikleri taşır.GILLETTE SUPER THIN MADE IN VIETNAM -6.55

Vietnam üretimi olan bu jilet fiyat ve /Performans bakımından uygundur.online satıcılardan tedarik edilebilir.keskinlik açısından iyi olup konfor bakımından orta sınıf bir jilettir.stoklarınızda olsa fena olmaz diyebileceğim bir jilettir.1 karton kutuda 5’li tek tek sarılmış şekilde satılır.ayrıca platinum kaplı bir modeli daha vardır.ASTRA SUPERIOR PLATINUM MADE IN RUSSIA- 6.60

Astra Süperior platinum (yeşil beyaz) adından da anlaşıldığı üzere astra stainless (paslanmaz) dan farklı olarak platinum kaplıdır.ve Astra jilet ailesinin bana göre 2. Sıradaki jiletidir. Fiyat /Performans açısından Astra Mavi pakette olduğu gibi kullanıcıyı memnun eden bir jilettir. Her ıslak tıraş olan kişide olması gereken jiletlerde biridir.platinum kaplı olması dolayısı ile birkaç tıraş daha fazla olabilirsiniz ve biraz daha tatminkar sonuçlar elde edersiniz.Ülkemizde dağıtıcısı olduğundan kolayca bulunur ve iyi fiyatlarla kendinize stok yapabilirsiniz.mavi kutuluda olduğu gibi 1karton kutuda 5 li olarak satılır.Tavsiye edebileceğim jiletlerden biridir.

CROMA DIAMANT MADE IN GERMANY 6.65

Alman malı olan croma diamant jiletleri Almanyada Feintechnik firması tarafından üretilmektedir.Gayet başarılı bir jilettir. Aynı ülkenin malı olan merkürden kıyas götürmeksizin üstündür. 1 karton kutuda tek tek sarılmış 10 lu jiletler olarak satılır.Fiyat /Performans Açısından da kullanıcıyı memnun eder.herkesin elinin altında olması gereken jilet markalarından biridir ve kullanımı tavsiye ederim.bulunabilirlik zor da olsa online satıcılarda temin edilebilir.

SHARK SUPER STAINLESS MADE IN EGYPT- 6.70

Kardeşi Lord ile aynı fabrikada mısırda üretilir. Ülkemizdede kolaylıkla bulunur. Bence kalitesi gayet başarılıdır.çok az paralara güzel stok yapılabilir.keskin bir jilettir ama aynı zamanda tatminkar ve iyi sonuçlar verir.1 karton kutuda 5’li tek tek sarılmış jiletler olarak satılır.Paslanmaz çelikte imalbir jilettir. Bir jiletle3-4 tıraş çıkartabilirsiniz.Fiyat /performans açısından çok uygundur.tavsiye ettiğim jiletlerdendir.

SHARK SUPER CHROME MADE IN EGYPT -6.70

Shark super chrome 5 li plastik dispanserde satılır fakat türkiyede kardeşi super stainless kadar yaygın değildir. Kalite konfor açısından yakın karakterdedirler.

ASCO SUPER STAINLESS MADE IN EGYPT -6.70

Lord mısır fabrikası üretimi olan Asco super stainless jilet 5 li jilet olarak karton ambalajla piyasada bulunmaktadır . Tıraş kalitesi ve konforu kardeşi shark super stainless jilete benzemekte olup yaygınlığı  daha azdır.
ASTRA KERAMIK MADE IN RUSSIA -6.75

Astra jilet markasının amiral gemisi olan ve bana göre ve dünya otoritelerine göre 1. Sıradaki jilet budur. (yanlış anlaşılmasın üçlü Astra çeşitleri arasında en iyisidir)Fakat artık üretilmemektedir.Bulduğunuz ve gördüğünüz dükkandan hemen alın diyebileceğim bir jilettir. Diğer iki Astra dan (mavi ve Yeşil) farklı olarak bu jilet keramik kaplıdır ve bu kaplama jilete daha bir kesim hassasiyeti ve kalitesi ve ayrıca ömür vemektedir.1 plastik kutuda 5’li tek tek sarılmış jiletler şeklinde satılır.fiyat/Performans açısından kişiyi memnun ederve herkesin denemesi gereken bir jilet çeşididir.
CRYSTAL MADE IN ISRAEL 6.75

Israil üretimi olan bu jilet tartışmasız dünyada birçok kişinin gündelik kullanımda sevdiği kaliteli bir jilet çeşididir. Keskindir fakat bir o kadar da hassastır.Denediğinizde kesinlikle seveceğiniz ve vazgecemeyeceğiniz bir jilettir. 1 plastik kutuda 10’lu olarak satılır veya 100 lü satılanlarıda vardır. Fiyat/performans açısından sizi memnun eden markalardan biridir. 10 lu paketlerin bulunurluğu biraz zor olsada 100 lük olanlar online olarak kolayca bulunabilir. Kesinlikle denenmeli ve elinizde olmalı derim.


GILLETTE 7 O’CLOCK SUPER STAINLESS, GREEN BOX, MADE IN RUSSIA - 6.75

Birçok Gillette markasında olduğu gibi firmanın St Petersburg fabrikasında üretilmektedir.Jiletin kesici yüzünde herhangi bir kaplama yoktur paslanmaz çelikten imaldir. Diğer gillette ler gibi 1 karton kutuda 5’li olarak satılır. Orta sınıf bir jilettir ve bizim Perma-sharp tan daha az kalitededir.dolayısı ile çok fazla bir hayale kapılıp fazla almamak gerekir diye düşünüyorum ki piyasada bu fiyata daha kaliteli jiletler varken.Fiyat /Performans açısındanda orta sınıf bir jilettir denenmeli fakat orda kalmalı diye düşünüyorum.BIC MADE IN GREECE - 6.75

Bic markası birçok sektörde üretimi olan bir firmadır . Bic Fransız bir markadır fakat jiletlerini Yunanistan’daki fabrikasında üretir.Jiletleri kaliteli ve düzgün üretilmiştir, ama her orta sınıf jilet markasında olduğu gibi kutudan az kaliteli jilet çıkma ihtimali her zaman vardır. Bic Jiletin Keskinliği orta düzeydedir.Yani Sinek kaydı tabir edilen tıraş elde edilmesi için 2 perde düz ve son perde mutlaka ters olarak tıraş olunursa sinek kaydı sonucuna varılır. Kalitesi orta derecededir. Dayanıklılıkta 1 jilet ile ortalama 2-4 tıraş çıkartabilirsiniz. Bu da Bic Jiletin Fiyat/Performans açısından orta sınıf olduğunun işaretidir..Bulunabilirlik konusunda herhangi bir sıkıntı yoktur . 1 karton kutuda 5 li olarak satılır. ebaydaki satıcılardan rahatlıkla temin edilebilir.


ASTOR BİC MADE İN GREECE - 6.75
Yukarıdaki bic jiletin kaplamasız olarak paslanmaz çelik modelidir . Yakın karakteristik özellikler taşır.Paslanmaz olduğu için biraz daha keskin fakat bic kadar pürüzsüz tıraş vermez.
ortalama 2-3 tıraş çıkartılabilir.

ASTOR PLATINUM MADE IN EU 6.75

Eski tarihli üretim olan Astor platinum ile paslanmaz olan modelden biraz daha konforlu tıraş olabiliyorum fakat ömür olarak fazla dayanıklı değil.olsada olur olmasa jiletlerden.


GILLETTE SUPER STAİNLESS MADE IN AVUSTRALIA -6.75

68 yılı Avustralya üretim olan gillette super stainless kartonda 5 li olarak piyasada bulunabilir. Tıraş konforu tatminkar olur 1 jilet ile 3-5 konforlu tıraş çıkartabilir. Antika shoplarda ,ebay vs gibi dükkanlarda bulunabilir.


WILKINSON SWORD EDGE BLACK MADE IN GERMANY 6.75
wilkinson siyah kağıtlı sarılmıs alman üretimi bir jilettir. Bir pakette 10 adet tek tek sarılmış jiletler şeklinde satılır. Eski üretim olduğu için bulmak zordur. Keskin jiletlerden olup  Bir jiletle 5+ tıraş olunabilir.
WILKINSON SWORD MADE IN GERMANY 6.75
wilkinson sword almanya üretimi bir jilettir. Bir pakette 10 adet tek tek sarılmış jiletler şeklinde satılır.Antika jiletlerdendir dolayısı ile bulmak zordur. Keskin jiletlerden sayabilirim. bir jiletle 5+ tıraş olunabilir.
POLSILVER STAINLES STEEL BLADES MADE IN POLAND 6.75
Polonya Lodz  wizamet fabrikası P&G(gillette) tarafından satın alınmadan önce bu fabrikada üretilmiş jiletlerdir.Bir pakette 10 adet tek tek sarılmıs paslanmaz çelik jiletler bulunur.Zaman zaman Ebay veya eski eşya satanlarda bulunabilir. Keskin jiletler arasında sayabilirim fakat güncel jiletler kadar konforlu değiller .Bir jiletle 5 + defa tıraş olunabilir.
GİLLETTE PLATİNUM MADE IN ENGLAND 6.75
1970 yılı ingiliz üretimi olan gillette platinum bu modeli günümüzde artık üretilmemektedir. Eski tarihli üretim jiletlerdendir.karton kutu içerisinde  5 li olarak antikacılarda karşımıza çıkabilir. Tıraş kalitesi ingiliz jiletlerinde olduğu gibi gerçekten güzeldir.Konforlu ve yakın tıraşlar sağlar.
GILETTE SUPER SİLVER MADE IN ENGLAND 6.75
Gillette super silver jilette ingiliz üretimi olup jilet yüzü platinum ile kaplıdır. Antikacılarda bu model karton kutu veya metal kutu içerisinde çıkabilir. Kaliteli ingiliz jiletlerinden biridir. Aynı ismi taşıyan güncel üretim versiyonları bu kaliteden uzaktır.


WILKINSON SWORD (GILLETTE) MADE IN INDIA 6.75
Gillette tarafından tüm hakları satın alınan hindistan wilkinson fabrikasında üretilen wilkinson jilet karton pakette tek tek sarılmış 4 adet wilkinson ve 1 adet gillette black 7 o clock ile beraber satılır.paslanmaz çelikten üretilen bu ürün ile 3-5 arasında kalitesi ve konforlu tıras olabilirsiniz.

WILKINSON SUPER SWORD EDGE MADE IN ENGLAND 7.00
Wilkinson super sword edge 70 li yıllarda ingilterede üretilmiş bir jilettir. Plastik kutu içerisinde 5 li tek tek sarılmış jilet olarak satılır. Eski üretim olduğu için bulmak zordur. Kaliteli ve yakın tıraş sağlar. bir jiletle 7 + tıraş olunabilir. 


WILKINSON SWORD MADE IN ENGLAND 7.00

Beğendiğim vintage jiletlerden olan wilkinson sword ile en az 7 ve daha fazla tıraş olabilirsiniz.
Kaliteli konforlu ve uzun ömürlü bir jilettir.

WILKINSON CHROMIUM EDGE MAE IN ENGLAND 7.00

Sword ve light brigade ile beraber en beğendiğim ingiliz üretimi jiletlerden biri bulunursa alınmalı denenmeli.WILKINSON THE BLADE(LIGHT BRIGADE) MADE IN IN ENGLAND

Bir efsane olarak bu jiletide denemenizi tavsiye ediyorum. Buna gelinceye kadar birçok ürün alınabilir ama bunu yeri ayrı.
BOLZANO SUPERINOX INOSSIDABILE (ITALY)MADE IN GERMANY -7.00

Bolzano paslanmaz jilet italyan markası olup Almanyada üretilmektedir . Bir pakette 5li tek tek sarılmış şekilde satılır. Keskin jiletler kategorisine girer yakın ve rahat bir tıraş konforu sağlar . Bir jiletle 3-5 tıraş olunabilir.Pahalı jiletlerdendir.Denenebilir fakat fiyatından dolayı fazla tercih edilen bir jilet değildir.
VOSKHOD TEFLON COATED BLADES  MADE IN RUSSIA - 7.00

Voskhod jiletleri sandvik çelikten rusya rapira fabrikasında üretilmektedir.Teflon kaplı olmaları sebebi ile rapira dan farklı olarak daha hassas ve  cilde zarar vermeden 1 jiletle ortalama 5 tıraş olabilirsiniz.Paket içerisinde 5 adet jilet vardır ve 20 paket olarak satılır toplam 100 adet çift taraflı jilet elde edersiniz.
ebay ve online satıcılardan temin edilebilir.
ROTBART EXTRA DÜNN MADE İN GERMANY 7.00

Rotbart jilet biraz pahalı olsada kalitesi ile sizi memnun edecektir fakat buna gelinceye kadar emsal kalitede bir çok jilet markası vardır. Ucuz bulunursa alınabilir fakat fazla ödemeye gerek yok ..
TIMOR SOLINGEN MADE IN GERMANY  7.00
Timor almanya solingen üretimi kaliteli jiletlerden biridir aynı fabrikada üretilen Souplex jiletin paket değişikliğine uğramış halide denilebilir.Bir pakette 10 adet tek tek sarılmış şekilde satılır, keskin jiletler kategorisine girer ve ortalama 5 veya üzeri yakın konforlu ve rahat tıraş olabilirsiniz. Fiyat açısından pahalı olup konforlu ve rahat tıraş arayanlar için mükemmel bir jilettir.Denenmelidir tavsiye ederim.
SOUPLEX SOLINGEN MADE IN GERMANY 7.00
Timor jilet ile hemen hemen aynı karakteristik özelliklere sahip souplex bir pakette 10 adet tek tek sarılmış şekilde satılır. Timor jilete göre sanki biraz daha keskin diyebilirim ama sonuç olarak solingen kalitesinde ve en az 5 veya üzeri rahat konforlu ve yakın tıraş olabilirsiniz..Fiyat açısından timor gibi pahalı jiletler kategorisine girer. 100 Feather alınacacak fiyata yaklaşık 100 souplex alınabilir ancak rahatlık açısından timor a benzer ve  featherdeki bulunan aşırı keskinlik bu iki kardeş jilette yoktur , dolayısı ile feathere oranla daha rahat bir tıraş konforu sağlar.Denenmelidir tavsiye ederim
GİLLETTE STAİNLESS MADE İN RUSSİA 7.00
Gilettte St Petersburg fabrikasında üretilen modellerden biridir. Bir pakette 5 li tek tek sarılmış olarak satılır. Paslanmaz çelikten imaldir keskinliği iyi derecede olup swede yakınlığında pürüzsüz tıraş konforu sağlar.


POLSİLVER SUPER IRIDIUM MADE IN RUSSIA -   7.25

Polsilver markasının temsilcilerinden olan bu jilet rusya gillette fabrikasında üretilmektedir. Karton paketlerde 5 adet  x 20 adet olarak 100 adet çift tarflı jilet olarak piyasada bulunabilir.
Kalite açısından rus 7 o clock jiletlerine yakın diyebilirim. Tek jilet ile ortalama 5-9 tıraş olabilirsiniz. Fiyat açısından turkiyeden alınırsa pahalıdır fakat balkan ülkelerinde fiyatının çok düşük olduğunu biliyorum. Kimilerine göre Wizamet Super iridium ile aynı olduğu söylenmekte ve sadece ambalaj farkı olduğu belirtilmekte fakat bunun tam bir kanıtı yok sadece benim söyleyebileceğim üzerindeki yazılar işaretler ve rakamlar tamamen super iridium ile aynı hatta tıraş konforuda çok yakın tek fark üzerinde wizamet ableminin olmayışı ve karton ambalaj rengidir...


SWEDISH GILLETTE -7.25

Yurt dışında Gillette Swede olarak bilinir ve çok popüler bir kimlikleri vardır.Ben bu jiletin performansını bizim Perma-sharp süper’ e yakın buluyorum. Belki biraz daha kaliteli olabilir.piyasada Made in England (İngiliz üretimi) olarak veya birkaç farklı ülke üretimi olarak bulunabilirdi.Bulunabilirdi diyorum çünkü artık bu jiletin üretimi yok. Bulunsa da 100 jilet için çılgın para harcamanız gerekir. Kalite ve konfor açısından gerçekten üst sınıf bir jilettir ve 1 kutuda 5 jilet olarak satılır. Swede ile tıraş olmak bir ayrıcalıktır derim her zaman. Bugün bulsam yine alırım diyeceğim jiletlerdendir. Piyasada gilette swede gibi aynı ambalajda satılan gillette markaları vardır Dikkat etmek gerekir bunlar swede değildir.swede’yi aynı ambalajlı gillette’lerden ayıran En büyük özelliklerinden biri sadece 1 pakette 5’li olarak satılmasıdır. 10’lu satılanlar veya yeşil kutu olanlar swede değildir ve asla aynı kalitede değildir.GILLETTE BLEUE EXTRA - 7.25

Gillette Bleue extra  gillette swede ile yakın karekteristik özelliklere sahip eski üretimli jilettir.
kesinlikle denenmesi gereken jiletlerden biridir.


Günümüz üretimi Perma-Sharp Rusya
Perma-Sharp 2000 Yılı sonrası Üretim Turkiye

Perma-Sharp 2000 yılı sonrası üretim Turkiye

Perma-sharp 2000 yılı öncesi Üretim Turkiye

Schick tarafından üretilmiş Perma-Sharp                                                                70'li Yıllardan Perma-Sharp Schick  Ultima
PERMA -SHARP SUPER MADE IN RUSSIA -7.25

Perma-sharp Süper zamanında bir Türk markasıyken daha sonra her kaliteli jilet markasının başına gelen durumla Procter and Gamble (Gillette) firması tarafından satın alınmış ve üretimini Rusya St Petersburg kentine taşımıştır. Bana göre Perma-sharp her türlü Derby jiletten üstündür. 1 karton kutuda 5 li olarak satılır.eskiden plastik kutulu olanlar(alttaki resim) vardı artık Rusya karton olarak üretmektedir(üstteki Resim).Fiyat /Performans aralığı iyidir. Turkiye piyasasına göre pahalı bir jilettir ama hakkını verir .Keskinliği orta iyi arasıdır(Rusya üretimi olan biraz daha yakın tıras sağlar). Bu jilet Gillette markasının aynı fabrikada üretilen Yeşil kutu ve sarı kutu (Green box- Yellow box) jiletleri ile kalite ve konfor açısından aynı seviyededir diyebilirim.Yakın bir fiyata yellow veya green box jilet getirtmeye değmez diye düşünüyorum. Marketlerde ve bakkallarda rahatça bulunabilir. Kozmetik marketlerden toptan alınırsa fiyat açısından büyük bir tasarruf sağlamış olunur.

GILLETTE 7 O'CLOCK PERMASHARP STAINLESS, GREEN BOX MADE IN INDIA - 7.25

Gilette yeşil kutulu Rusya üretiminden farklı olarak Hindistan malı olan bu jiletin kutusunda permasharp stainless yazmaktadır.keskin ve kaliteli bir jilettir. Bana göre kullanılması ve bulundurulması gereken bir jilettir.Fiyat /Performans açısından başarılı bir jilet olup Hindistan üzerinden veya diğer online satıcılardan alınabilir.1 karton kutuda 5 li tek tek sarılmış jilet şeklinde satılır.Gayet güzel konforlu ve tatminkar sonuçlar elde ettiğim bu jileti tavsiye ediyorum.GILLETTE 7 O'CLOCK SHARP EDGE (STAINLESS), YELLOW BOX,MADE IN RUSSIA - 7.5
Gillette firmasının Rusya St Petersburg fabrikasında üretilen jilet markasından biridir.kalite açısından yeterli ve orta üst sınıf jiletlerden biridir.Günlük kullanımlar için ideal jilettir diyebilirim. 1 kutuda 5 jilet bulunur ve 1 jiletle 3-4 tıraş çıkartılabilir.fiyat /Performans açısından ortalama jiletlerden biridir. Platinum veya başka bir çeşit kaplama ile jiletin kesici yüzünün kalitesi arttırılmıştır.Bulunabilirlik konusunda da sıkıntı yoktur online satıcılardan temin edilebilir.
GILLETTE SİLVER BLUE STAINLESS MADE IN RUSSIA - 7.5

St Petersburg üretimi olan GSB( gillette silver blue) 5 li tek tek sarılmış jiletler olarak satılır fiyat olarak pahalı jiletler kategorisine girer ,performans olarak 7 o clock serisi benzeri  diyebilirim, fakat fiyat söz konusu olduğunda herhangi bir 7 o clock rengi alternatif olarak seçilebilir 4-5 ve üzeri kullanım normal karşılanır üzeri olursa mutlu olursunuz ..
GILLETTE 7 O'CLOCK SUPER PLATINUM, BLACK BOX, MADE IN INDIA – 7.75

Diğer 7 O Clock jiletlerden farklı olarak siyah kutulu hindistan üretimi jilet platinum kaplıdır. Otoritelere ve bana göre 7 O’clock marka jiletler arasında en kaliteli olandır. Black ninja olarakta tanınır.Gerek farklı bilenmiş kesici yüzü gerekse platinum kaplaması bu jileti diğerlerinden bir adım öne geçirmektedir.Genellikle 1 karton kutuda 5 veya 5+1bonus yada 5+2 bonus şeklinde satılır. Benim Favori jiletlerimden biridir ve kullanımı gayet rahat ve uzun ömürlüdür 7 ve daha fazla konforlu tıraş olunabilir..Fiyat /performans açısından biraz pahalı olmasına karşılık alınan güzel sonuçlar sebebiyle denenmesinde fayda olan bir jilet diye düşünüyorum. Bulunabilirlik açısından biraz sıkıntı olsada online satıcılarda bulunmaktadır.
GILLETTE 7 O'CLOCK SUPER PLATINUM DARK BLUE BOX MADE IN RUSSIA -7.75 
Gillette dark blue platınum jilet bir paket içerisinde 5 li tek tek sarılmış şekilde satılır. St petersburg Gillette fabrikasında üretilir. Tüm St Petersburg üretimi olan jiletlerde olduğu gibi bunda da dört adet kocaman yapışkan bulunur.Hindistan üretimi ile benzer özellikler göstermesine rağmen bence onda biraz daha keskin bir jilettir. Konforlu ve yakın bir tıraş verir.7 ve üzeri rahatlıkla tıraş olunabilir. Hint üretimi ile aynı şekilde platinum kaplı olması jiletin uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Pahalı jiletler sınıfına girer fakat paranızın hakkını verir.


7 'O CLOCK JİLET ÇEŞİTLERİ
Yukarıdan aşağıya doğru:

1-)    7 O'CLOCK SHARP EDGE (STAINLESS), YELLOW BOX,MADE IN RUSSIA - 7.5
2-)    7 O’CLOCK SUPER STAINLESS, GREEN BOX, MADE IN RUSSIA - 6.75
3-)    7 O'CLOCK PERMASHARP STAINLESS, GREEN BOX MADE IN INDIA - 7.25
4-)    7 O'CLOCK SUPER PLATINUM, BLACK BOX, MADE IN INDIA – 7.75GILLETTE SUPER THIN MEJORADA MADE IN BRASIL -7.75

İşte benim en sevdiğim ve tıraş olmaktan keyif alığım jiletlerden biri. Gillette Super Thin Mejorada. Bu jilet Güney Amerika ülkeleri için üretilmiş olup bulunabilirliği sadece oralarda mümkündür.Brazilya Meksika gibi. Bir jilet ile 10 dan fazla tıraş olduğum zamanlar olmuştur.Fiyat /performans açısından uygun olsa da sadece güney Amerika ülkelerinden alınabilir.Keskin fakat bir o kadar hassas ve kaliteli tıraş zevki veren mükemmel bir jilettir.piyasada sahte olanları vardır dikkat edilmesi gereklidir.Bulduğumda kesinlikle alırım dediğim jilettir.Kesinlikle Tavsiye ederim.


PERSONNA LAB BLUE PREP BLADES MADE IN USA 7.75

Neden bu jileti bu kadar geç denedim kendime çok kızıyorum ,bir jilet bu kadarmı güzel olur keskinliği balansı herşeyi ile benim çok hoşuma gitti .WCS den hediye olarak elime geçti lab blue 5 li satılan paket. Bunun 100 lüsü ve 250 adet satılanı var birde medical personna var onun bundan farkı yıkanmış ve steril olmasıymış forumlarda yazılanlara göre ve hastaneler için özel ama fiyat farkı da güzel bunuda belirtmek gerek.

Elime geçtiğinden beridir EJ chatsworth ile kullanıyorum ne bir kesik ne bir tahriş ne bir sıkıntı yaşamadım ve inanılmaz yakın konforlu tıraş oluyorum. Jilet bende sanki bir personna 74 kesim etkisi havası yarattı tabiki tam olarak onun gibi değil ama kesim hissi çok yakın .Dayanıklılık olarak şu ana kadar bir jilet ile 5 gün birinci sınıf tıraş oldum ama bundan sonrası için birşey diyemem çünkü körelme hissediyorum ..
Yalnız şunuda belirtmeliyimki bazı jiletler ilk kesimde çok keskin olur cildi yorar 2. ve 3. gün kendine gelir sonra körlenmeye başlar bu jilet kendiliğinden sanki mantarda smooth hale getirilmiş gibi tıraş ediyor ve üstelikte çok yakın.Normalde akşam tıraş olurum sabah 8-9 gibi ele gelmeye başlar sakallarım ama bununla akşamüstü dahi tertemiz dolaşıyorum.. Birde jilette en beğendiğim özellik bununla tıraş olunca astra veya perma kullandığımda bende oluşan dikensi batıcı sakal çıkması durumu kesinlikle yok..Jiletin bilenme açısı bana çok uygun geldi.

Sonuç olarak kırmızı paket personna dan çok daha konforlu ve favori jiletlerimden olan israeli crystalden bir adım önde benim için ve standart kullanımda 5 gün aynı performansı yakaladım dahada giderdim fakat bu fiyata bu konfor benim için yeterli..Sizlere tavsiye ederim.


SUPER IRIDIUM MADE IN RUSSIA 7.75 –

Yine Rusya St Petersburg fabrikası üretimi eski Polonya markası Wizamet markasının Polsilver jiletin isim değiştirmiş halidir. Benim en sevdiğim jiletlerden biridir ve Dünya ıslak tıraş uzmanlarının da değerli bulduğu ve tercih bir jilettir.1 karton kutuda 10 lu şekilde satılır.Fiyat/Performans açısından düşündüğümüzde pahalı olmasına karşılık parasının hakkını veren bir jilettir.kesinlikle denenmesi gereken ve hatta stokta bulundurulması gereken bir markadır.En Keskin jiletler sınıfında olup üst sınıfa dahildir fakat bir o kadarda hassas pürüzsüz tıraşlar çıkarır. Bazen Tek Tük keserken atladığı olmuştur fakat genellikle yüksek performanslı bir jilettir. Araştırıldığında internet üzerinden satıcılardan ulaşılabilir.Üretiminin  durdurulmuş bir üründür.

KAI MADE IN JAPAN -7.75

japon üretimi olan Kai cok büyük bir endüstriyel jilet bıçakları fabrikasıdır. 1 pakette 5 ‘li olarak satılır ve kuzeni Feather gibi en keskin jiletler sınıfı olan üst seviyede bir jilettir. Jiletlerin üzerinde bir yazı yada işaret yoktur .Kalite ve performans açısından feather’e yakındır dolayısıyla fiyatıda yüksektir.online satıcılardan temin edilebilir.
POLSILVER MADE IN POLAND -7.75

Artık üretimi olmasada Benim Favori jiletlerimdendir.Polonya üretimi olan bu jiletler wizamet firmasının markasıdır. Her kaliteli Jilet fabrikasının başına gelen durum gibi procter and Gamble(sektörün lideri Gillette) tarafından satın alınmış fakat daha sonra üretimi durdurulmuştur.Rivayete göre Süper Iridium adı altında üretilmektedir ki super iridium kutusu üzerinde wizamet logosu vardır. Kalite ve konfora gelince üst sınıf jiletlerdendir. 1 jilet ile 10 tıraş olduğumu bilirim. Fiyat /Performans açısından ise doğal olarak pahalı bir jilettir. 1 karton kutuda 10 jilet olarak satılır. Bulunabilirlik cok nadir.Bulunursa kesinlikle alınmalıdır derim.SCHICK PLATINIUM BLADES MADE IN HOLLAND -9.0
Hollanda üretimi Schick platinum jiletler bir pakette 5 li veya 10 lu olarak satılırlar. 70 li yılların jiletlerindendir. Keskin ve kaliteli jiletlerin sınıfına girerler.Eski oldukları için bulunmaları zordur.bir jiletle 8+ tıraş olunabilir.


SHICK PLUS PLATINUM MADE IN USA -9.0
Schick plus platinum jiletler 60-70 li yılların Amerikada  Warner Lambert  jilet fabrikasında üretilmiş mükemmel jiletlerdir.
Bir pakette 5 li jiletler olarak satılırlar. Keskin yakın tıraş sağlayan konforlu ve uzun ömürlü jiletlerdir.bir jiletle 10 ve daha fazla tıraş olunabilir.

GILLETTE SUPER STAINLESS(THE SPOILER)MADE IN  USA -9.0
Gilette Spoiler 70 li yılların üretimi olup  5-10-15 li paketler halinde bulunabilen amerikan üretimi bir jilettir.ortalama 7-10 arası kaliteli tıraş sağlar. Eski üretim olduğu için bulunması zor ve dolayısı ile fiyatı yüksektir.GILETTE SUPER STAINLESS MADE IN USA -9.0
Gillette spoile gibi paslanmaz çelikten imal edilmiştir tıraş kalitesi ve konforu spoiler ile yakın özellikler taşımaktadır.


FEATHER MADE IN JAPAN -9.0 –

Feather Japon malı olup dünyada jilet sınıfında zirvede olan ve bunu kesinlikle hak eden bir jilet markasıdır. İlk feather tıraşımı bugun bile heyecanla hatırlıyorum. Kargodan aldığım jiletlerimin ağırlığı bile bir başkaydı sanki. Feather jiletlerle beraber feather tıraş aletini de almıştım. Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra jileti yüzüme vurduğumda ilk başta sabundan dolayı tıraş aletinin kaydığını düşündüm ve elimle yanağımı kontrol ettim şaşkınlıktan donakaldım çünkü alet kaymamış ama tek perdede yanağım kaymak gibi olmuştu. O gün bugündür feather derim başka jilet tanımam..Bu deneyimden sonra gelelim jiletin kalitesine. Feather son derece kaliteli bir jilet olup 1 pakette 10 ‘lu (sarı Yeşil Paket) ve 1 pakette 5’li (gri siyah- kırmızı siyah) olarak satılmaktadır. Keskinliği konfor açısından bir zafiyet oluşturmaktadır çünkü cillteki en ufak pürüz sivilceyi affetmez.yada feather kesik oluşturduysa yüzünüz yanar ve o zaman kesildiğinizi anlarsınız.Feather genellikle 1 veya 2 kullanımdan sonra kendine gelir ve ben 1 jiletle 3-5 tıraş çıkardığımı biliyorum.Fiyat /Performans açısından bu kalitede olmak tabiki en pahalı jiletlerde biri olmayı gerektirir. Bulunabilirlikte sorun yoktur online satıcılardan temin edilebilir.

GILLETTE STAINLESS STEEL MADE IN USA -9.0

Gillette Stainless steel jiletler 70 li yıllarda üretilmiş olup paslanmaz çeliktirler. Karton kutu içerisinde 3 adet çift taraflı jilet bulunur.Kullandığım en kaliteli jiletlerden birisidir.. Bir adet jilet ile 10 + tıraş olunabilir.. Ebay da zaman zaman bulunabilir..PERSONNA74 TUNGSTEN PLUS MADE IN USA -9.0

Personna74 Tungsten plus jiletler bulunması zor olan 70 li yıllarda üretilmiş çok kaliteli bir jilettir.
Bir jiletle 25+ tıraş olunabilir.Tungsten kaplama olması sebebi ile uzun ömürlüdür.Ebayda zaman zaman satılmaktadır.

SİNGLE EDGE (SE) JİLETLER
GEM STAINLESS STEEL PTFE COATED SE BLADES MADE IN USA

Gem single edge jiletler nerdeyse tüm single edge aletlerle uyumludurlar ve sınıfının en kaliteli single edge jiletidirler. 100 adet olarak alınırsa fiyatı daha uygun olur ve genelde toplu olarak satılırlar.Bir SE jilet ile en az 5 gün kaliteli ve yakın tıraş olabilirsiniz.birçok double edge jiletten daha yakın tıraş sağlar.Yurt dışında online mağazalardan temin edilebilir.


INJECTOR JİLETLERTED PELLA PTFE COATED SE INJECTOR BLADE MADE IN USA

Ted pella'nın satmış olduğu injector jilet bir pakette 20 ' li olarak gelir PTFE kaplı kesici yüzey jiletin daha pürüzsüz ,yakın ve uzun ömürlü tıraşlar çıkarmasını sağlar. En az 4-5 gün güzel ve konforlu tıraş olunabilir.


PERSONNA TWIN BLADE INJECTOR MADE IN USA
Eski üretim injector jiletlerinden olan personna twin adındanda anlaşılacağı üzere iki tane injector jiletin üst üste yapıştırılmış halidir. Günümüzün çift bıçaklı jiletleri gibidir.Sınıfında gayet başarılı ve kaliteli jiletlerden sayılır.Sakalı yoğun olanlarda tıkanma sorunu olabilir .En az 4-5 gün kaliteli ve yakın tıraş olunabilir.VINTAGE SCHICK INJECTOR BLADES.

40 yorum:

Berel Dere dedi ki...

Elinize sağlık, donanımhaber'de konuşmuştuk ben Burak (ferroburak).

Bende az sayıda Mısır üretimi Silver Star jiletleri var. Shark'tan daha pürüzsüz ağızlı oldukça iyi jiletler. Bunun haricinde Ankara'da Asco ve Rapira jiletleri bulunabiliyor ama satan esnaf bilgili pek önermiyordu.

Birde elinizdeki bileylerin incelemesini yapın. İsterseniz ustura da gönderebilirim :)

Honemeister dedi ki...

Merhaba Burak,
Yorum için teşekkür ederim. Fırsat buldukça güncelleme yapacağım.Sırada bekleyen jiletler, sabunlar,kremler, jiletli aletler bileme taşları vs çok var ama zamana ihtiyacım var..
Selamlar.

Berel Dere dedi ki...

Sizce bu tıraş aleti nasıldır?
http://www.mostochlegmash.ru/razors6.html

Rapira jiletlerini üreten firmanın ürünü.

Honemeister dedi ki...

Şekil olarak modern bir yapısı var ama kullanıp denemek gerekir, bu şekilde yorum yapmak yanıltır insanı.

Berel Dere dedi ki...

Hocam e-mail adresin nedir birkaç sorum daha olacak benimki ferrobu(at)yahoo(nokta)com. İsmim Burak bu arada.

Lord Sparhawk dedi ki...

Honemeister komşum, bak hala herhangi bileme taşına talibim unutma. :)

Bu arada favori ilk 5 jiletin ile yine ilk 5 tıraş makineni listeler misin sırasına göre. Çoğu ürüne favorim ya da favorilerimdendir demişsin o yüzden yazıyorum. İlk 5' ini bilmemiz işimize yarayacaktır.

Bu arada shapton'un glass stone'larından kullandın mı?

Honemeister dedi ki...

Lord Sparhawk Komşum, Aslında Tüm makineler benim favorim desem belkide en doğrusu olur.. Bu bir hoby ve denenmesi gereken tüm modelleri bulmaya ve kullanmaya çalışıyorum.Çok fazla farkları olan makinelerde var birbirine çok yakın olan makinelerde var o yüzden tamamını seviyorum. Dediğine katılıyorum ve ilk 5 jilet listemi ekliyorum.
1-Gillete Mejorada
2-Gilette vintage stainless
3-Gilette 7'oclock Black
4-Süper Iridium
5-Feather
Aslında bunlara ilave olarak polsilver çok harika bir jilet fakat üretim yok dolayısı ile sıralama bu şekilde ve ilk üç sıradaki jilet ile minumum 10 + tıraş çıkartıyorum.. Crystal jiletin yeride garanti unutmadan.
makineler için zor bir seçim olacak fakat,
1-Merkur Futur
2-Merkur 37C Slant
3-Gilette Long handle süper adjustable
4-Gilette Red Tip Super speed
5-Gilette New Deluxe
Liste bu şekilde ancak bunların yanına 6. sırada Single edge aletleri ve injector aletleride düşünmek gerek. onlarlada süper sonuçlar alıyorum.
Shapton Glass Stone kullanmadım onun yerine naniwa 12k Yeterli oluyor benim için. Aslında Shapton 16K veya 30K düşündüm fakat dediğim gibi 12k naniwa ve kanayama leather strop sonucu benim için yeterli.

erman178 dedi ki...

Bilgileriniz tercihlerimde çok faydalı oldu, özel emeğiniz için teşekkürler..

Bu yazılarınızı okumadan önce rapire, derby, permasharp türk yapım ve rus yapım jiletlerini denemiştim.

Rus yapımı permesharp(kutulu), rapire'den ve derby'den çok daha iyiydi. Plastik kutulu eski üretim türk yapımı permasharpta kullandım(plastik kutulu) resmen kördü.

Taner dedi ki...

Merhabalar
Gür sakallı biri olarak bende artık jiletle traş olmaya karar verdim ve Ebay'den Feather Popular TTO makine ve Feather Hi-Stainless jilet aldım.
Sizce yeni başlayan biri için bu ikili uygun mudur?
Saygılar

Honemeister dedi ki...

Merhaba Taner,
Kesinlikle mükemmel bir seçim yapmışsın . Feather Popular TTO mukemmel balans ayarı olan bir tıras aletidir ve Feather jiletle ikisi harika bir çift olurlar. Bende zaman zaman bu müthiş ikiliyi birada kullanıyorum ve sonuç mükemmel..Yalnız gür sakallı olduğunu söylüyorsun dolayısı ile sana Feather TTO dan sonra merkur slant 37C , Gilette red tip yada gillette adjustable öneriyorum. Bunlar Feather TTO ya göre daha aggresive ve yakın tıraş kalitesi sağlarlar.yukarıda dediğin gibi başlangıç için feather TTO tabiki yeterlidir. Ayrıca bunların yanında kaliteli bir fırça ve sabun düşünmen gerekir.. Elindekileri bilmiyorum ama mükemmel tıraşın sihiri bence bu dörtlüde..Tıraş aleti ,jilet, fırça, ve sabun..
sabunun kaliteli oldumu tıraşın tamamlayıcısı losyona bile gerek kalmaz çoğu zaman..(MWF)Mitchel wool fat tabac,palmolive stick T&H sabun bunlardan birkaçı..Fırça olarakta finest badger olarak 16-25 dolar fiyat aralığında olanlar başlangıç için iyi bir seçim olur diye düşünüyorum.
Saygılarımla.

Lord Sparhawk dedi ki...

Selam honemeister komşum.

Cevabın için teşekkür ederim. Bende ilgiliysen seni saklınotalar parfüm bloguma beklerim.

Şu sıralar elimdeki slim adjustable ve punktal'ı kullanıyorum. Punktal bir tarafı düz, bir tarafı taraklı olması nedeniyle benim için çok özel bir alet. Yakın zamanda bir tanede edwin jagger de89 ve ebayden 44 model ikinci dünya savaşında da kullanılmış bir rotbart yakaladım. Gelmelerini bekliyorum.

Krem sabun olarak sen ne düşünüyorsun bilmiyorum ama ben bizim arko kremleri çok beğeniyorum. Gerek kokuları olsun, gerek kolay köpürmeleri, gerekse kayganlıkları benim için çok iyi. Açıkcası trumpers'ın o kadar övülen coconut oil kremini de kullanmama rağmen arkodan ahım şahım bir farkını bulamadım. En son yenilenmiş kutularından regular arkoyu kullandım sanki biraz daha iyileştirilmiş gibiydi. Tıraş olduktan sonra yüümde hala kremin bıraktığı bariz kayganlık vardı.

Biliyormusun bilmem ancak; bb'de çok övülen qed sabunlardan aldım. Onları deniyorum çok memnunum. Taylor'un avocadosuyla tabac'ın meşhur porselen kaplı sabununu da aldım gelmesini bekliyorum. Mamabears'tanda aldım ama henüz gelmedi, malum kadının evi yandı yakın zamanda.

Bu tıraş işi bir seviyeden sonra özel bir zevk ve hastalığa dönüşüyor. Fetiş sanki. Hele bu de makinelere geçtiğimden beri usturalarımın yüzüne bakmaz oldum. Her makineden bir tane olsun istiyorum. bb deki sendroma yakalandım zannediyorum.

Merak ettiğim; personna tungstenleri yazmışsın ve 70li yıllarda üretiliyordu demişsin. 30+ yıllık bir jilet tıraş olmak için güvenli mi? Pas vs? Dezenfekte mi ediyorsun ne yapıyorsun?

Bu arada yaşını merak ediyorum. Senin yaşına gelmeden koleksiyonunu geçebilmek için. 43 gibi birşey tahmin ediyorum ama hayırlısı. :)

Teşekkürler.

Taner dedi ki...

@Honemeister hocam

Bana kalsa arko tıraş sabunu ve banat fırça ile olayı kapatacaktım :)

Ancak tavsiyelerinizi dikkate aldım ve internette yaptığım araştırma sonunda Mitchells Wool Fat Shaving Soap 125g ve Frank Shaving Finest Badger Shaving Brush siparişi verdim.
Ürünler gelince yorumlarımı yazarım.
Umarım dörtlüyü tamamlayabilmişimdir.
Saygılar

Honemeister dedi ki...

Lord Sparhawk Komşum,
Punktal dedğin alete benzer bir tarafı taraklı diğer tarafı düz rus malı alet geçmişti elime ama denemedim onu. Edwin jagger 89 ve Rotbart güzel aletler. Rotbart denemedim bir ara almayı düşündüm ama temizini bulamadım.Arko Kremlere gelince: Bende öncelikle sensitive, moist citrus olanı beğenerek kullanıyorum.Trumpers violet kullandım ve dediğin gibi arkodan açık ara bir farkını görmedim .TOBS olarak sandalwood,shaving shop ,almond,lavender kullanıyorum ve memnunum. Zaten çok çeşit almam beğendiğimin göstergesi..Tabac Stick ve sabun kullanıyorum kokusu dışında tıraşı hoşuma gidiyor.
Aynen dediğin gibi tıraş işi belli bir zamandan sonra zevk ve hastalık kesinlikle sana katılıyorum. yoksa bir sürü aleti fırçayı bir araya getirip fotoğraf çekip sitelere yüklemek hiç normal değil.. Evde bazen değişik tepkiler alıyorum :) Hele sadece mach3 aletlerle tıraş olan arkadaşlarımın bu aletleri gördüğünde yüzlerindeki ifade çok başka oluyor.Altının değerini sarraf anlar hesabı bilmeyen için sadece birer alet aslında.Bir ara kendimi durduramıyorum sandım ama son zamanlarda biraz daha başka konulara yoğunlaşıyorum..Aslında sende bu tarz bağlılığı parfümlerden bilirsin.. denedikçe ilgin artar her seferinde başka denemek daha başka çeşitlere esanslara ulaşmak istersin değilmi? Aslında koku kokudur kime sorsan .. yada tıraş işte ne olurki.. Ama bence hiç öyle değil en azından ben bunu biliyorum ve seninde bunu gayet net anlayacağından eminim.
Personna74 veya diğer antika jiletler konusuna gelince: Öncelikle her antika jileti kesinlikle kullanmam. Bu jiletler iyi yorumlar aldığı için kullandım. kullanmadan önce 10x loop ile yüzey kontrolü yapıyorum daha sonra sıcak su ile yıkıyorum. en son saf alkol ile güzelce yıkıyorum ve en son alete takınca beraber yine alkolde gezdiriyorum artık dahada birşey olursa olsun diyorum..Pas flan olsa zaten kesinlikle kullanmam mümkün değil.. 10x loop ile en ince ayrıntısına kadar görüyorsun kesici yüzeyi.
Koleksiyonumu geçmek gibi niyetin olması aslında seninde bu konuya ne kadar tutkuyla bağlı olduğu gösteriyor yanılıyormuyum.? ve benden daha fazla ekipmana sahip arkadaşlarımla her zaman konuşmayı ve tartışmayı fikirlerimizi paylaşmayı cok seviyorum.Yaş konusuna gelince aslında sana senin saklınotalar blogta ipucu vermiştim ve tahmin edebileceğini kesinlikle biliyordum ve beni yanıltmadın.evet dediğin gibi otuzların tam ortası yolun yarısındayım sairin dediği gibi.
Burda hepimiz neredeyse yakın yaşlardayız diye tahmin ediyorum bu da çok güzel aslında.
Ben artık daha fazla yüklenmem koleksiyonuma bu aralar ona göre .. :)
Selamlar..

Honemeister dedi ki...

Merhaba Taner Arkadaşım,
Fırça ve sabun konusunda seni masrafa soktum ama inan bunları deneyince çok memnun olacaksın bunu çok iyi biliyorum..Yüzündeki mutluluk herşeye değer olacak o zaman benim dediklerime hak vereceğini umuyorum.. Güzel yorumlarını bekliyorum hayırlısıyla..
Dörtlüyü kesinlikle tamamladın bundan emin olabilirsin..
Selamlarımla.

Lord Sparhawk dedi ki...

Selam komşum, benim rotbart da süper temiz değil, özellikle savaşta kullanıldığı için, ben olduğu kadar temizleyeceğğm, baktım olmadı nikel kaplattırırım bir şekilde.

Bende sensitive ve citrus olanlarının kokusunu sevmiyorum. Parfüm hastası bir insan olarak çok yapay ve kötü buluyorum. :) Özellikle sensitive olan lavanta çakması kokulu olanı rezalet. Yalnız gerçekten işe yarayan bir krem. Yine de favorim regular ve menthol.

Taylor'ı sabun mu yoksa krem mi alıyorsun? Ben avocadoyu krem aldım övgüleri üzerine. Sana da denemediysen mutlaka qed tavsiye ediyorum.

Bu traş konusu bir süre sonra keyif birşeyliğine dönüşüyor. :) Demin duş aldım, kettle'da suyumu kaynattım. Fırçamı ısıttım, yüzümü iki kere kremledim, parmaklarımla iyice ovdum yüzümü. Sonra temizleyip yeniden kremledim ve slim adj'ta taktığım rapira ile 9 numarada 3 perde cildi yormadan traşımı oldum. Bu elimdeki rapira biraz farklı bir rapira, klasik mavi, pembe kutuludan değil. Çok daha iyi. Slim ile 9da hiç tahrişsiz traş olduğum tek jilet. Hani crystal ile çok benzer ama her açıdan biraz daha iyi bir jilet diyebilirim. Süper pürüzsüz. İyi bir keskinliği var, akıp gidiyor ciltte. Zaten o kadar hazırlıktan sonra sakalım yokmuş gibi aldı. Güzelce balzamımı da sürdüm. Harika oldu :)

Valla traş ile ilgili birisine konuşmaya başlayınca zaten ya kestirip atıyor ya da merak edip sorular soruyorlar. Soru soruyorsa bizdendir, gerisini salla gitsin. Onlar traş keyfine işkence olarak baksınlar tüp köpüklerle. :)

İşteki bir arkadaşımı da konunun hastası yaptım çok kısa sürede. Ona da bir slant aldık, yanına da qed çam ve proraso balzam. Gelmesini bekliyor heyecanla. Şimdilik hediye ettiğim weishi ile idare ediyor. Bütün gün youtubeda traş videolarını izliyor mantic ile geonun :)

Açıkcası ben 10x lup ile çok şüphe ederdim pas konusuna. Malum kendim kesici gereçler üzerine mikroskobik fotolarla tez yazdım. Ancak genede temiz görünen vintage jiletle traş olup da bugüne kadar bir sorun yaşayan görmedim. Tungstenleri çok merak ediyorum ama ebayde fahiş fiyatlar istiyorlar.

Koleksiyon konusunda haklısın hırs yaptım. B&B ye bakıyorum adamlar psikopat, para var huzur var tabi. Sana bakıyorum çeyiz düzer gibi sepeti doldurmuşsın, çok fena kıskandım. :) Zamanla benimde böyle bir koleksiyonum olur artık. Hemen hemen her ay 1 yada 2 de alıyorum.

Yakında senin de övgülerin üzerine bir tane futur almayı düşünüyorum. Arkadaşım da vision'a hasta oldu, rüyalarına girmiş, alacak bir tane. Yalnız malum futur'un kafası sıkıştırmalı plastik. Kimileri bu sistemin jileti tam bükmesi için yeterli olmadığını ve uzun vadede standart bir de gibi dayanıklı olamayacağını söylüyorlar sen ne düşünüyorsun? Karar da veremedim zaten, parlak kromu da çok güzel ama aklım altın kaplamasında.

Sende hiç ikon var mı? Cnc de çekilmiş çok güzel bir versiyonunu gördüm ama 130 dolar gibi birşey. Sade bir model için fazla pahalı geldi. Bir tane aristocrat ve red tip yakalamaya çalışıyorum ama adamlar pek bırakmıyorlar düşük fiyatlara.

Biliyorum kişiseldir ama gene de senin bana mutlaka al diyeceğin 5 sabun, 5 krem, 5 makine nedir? Listelersen çok sevinirim.

Hoşçakal.

Lord Sparhawk dedi ki...

Makineleri önceki mesajında yazmışsın o zaman 5 fırça olarak değiştirelim :)

Honemeister dedi ki...

Merhaba Lordum,
rotbart nikel veya krom kaplatirsan super olur sen yazinca aklima geldi. Benim tiras aletleri arasinda gillette new var open comb arkadasim hediye gondermisti usa dan ve tamamen bakir gibi biseydi ve krom kaplattim yeni gibi oldu ve o ara forumda millet kaplamaya merak sarmisti..gilette slim kaplattim bir keresinde hani su yaldizli kaplama olurya ondan ve o da super olmustu.kaplama isi bizim burada bir gumuscu yapiyor ve 1 aleti 50 TL ye kapliyor bence cok pahali .vintage bir alet alip kullanacaksan olur yoksa o fiyata yeni merkur filan alirsin. Bu da bir merak iste..Inan o kadar cok sabun ve krem varmiski dolabimda sirasiyla deniyorum zamanla.. Tobs krem bendekiler su 150 gr olanlardan.Rapiranin swedish steel olani herhalde senin denedigin evet onu cok anlatiyorlar su beyaz rengi cok olan.. Gecenlerde arkadasta crystal varmis perma ile degiselim dedi 100 adet degistik hediye olarak voskhod gondermis yaninda son bir haftadir onlari deniyorum. Rapira ile ayni fabrika urunu ama uzaktan yakindan alakasi yok ve bunlar teflon kapli.. 4.gun de sorunsun ve guzel gecti bakalim hayirlisi.onuda eklerim yakinda jilet listesine. Normal rapira bana tek tiras bile gitmiyor resmen yoluyor sanki anlamadim gitti.Merkur 37c hep elimin altinda cogunlukla onu kullaniyorum. cok canim cekerse keyfim yarindeyde futur geciyor onun yerine.. seviyorum bunlari..Bu arada qed denemedim ilk firsatta denemek istiyorum..Bu arada futur plastik flan deyince gittim tekrar baktim benim krom olana ve plastik birsey goremedim hatta dagittim icine baktim mana ile hafif yagladim ama bence pek bozulacak bir alet degil futur. sacede iki celik tel arasina ust kapak takilarak kullaniliyor belki bu teller zamanla esnerse sorun olabilir ama o da oldurur adami..Vision konusuna gelince cok iyi diye aldim tamam tirasi yine guzel ama elinde 100 gr cekic varmis gibi oluyorsun.. manevra kabiliyeti kisitli bilhassa burun altinda ben problem yasadim.. yinede tercih meselesi birsey diyemem.. onu alacagima futur bence super olur..
birde altin kaplama olan sanirim zamanla rengini kaybediyor camekanda bakacaksan olur ama kullanicam dersen zamanla guzelligi gidecektir. mat ve krom olan olur ve hatta krom bence en guzeli..Red tip almalisin bence cok asiri bir fark yok ama yinede diger super speedlerden daha agir alimli ve aggresif.Sonucta hepsi tiras ediyor degilmi:)
insallah gunun birinde istedigin kadar makinen olur ne diyelim hayirlisi .. ikon var bende classic new deluxe olan hani su stand uzerinde duran.. cift kafa gondermis arkadasim ama open comb kullaniyorum fakat duz olan o kadar kotu ne desem bos sanki yuzumden sadece kremi aliyor tuhaf. Sordum arkadasima onada oyle olmus.. open comb olan guzel bak memnunum.agirligi yerinde uzun ve parlak kaliteli iscilik var alette.ikon var jiletli aletler listemde onu eklemistim bir aralar.

Honemeister dedi ki...

Firca olarak bu aralar ebaydan handle alip kendim restore ettigim ve finest badger two band olarak TGN den aldigim badger knotlari kullaniyorum.Resimlerini yukledim fircalar bolumune.. Frank shaving var finest badger satan o bile fircalarin fiyatlarini arttirdi. 13 usd fiyati vardi 25 usd lere kadar cikmis.Kalite dersen Simpson al derim thesuperiorshave diye bir site var fiyatlar uygun ve urunun gercek fotografini seciyorsun international shipping var. Duke serisini iyi anlatiyorlar bende duke3 best var cok memnunum. duke2 ve duke1 almak istiyorum. Colonel ehsan var two band super buda cok iyi.. eger bunun best badger olanini istersen o dan guzel diye anlatiyorlar.aslinda cok param var nereye atsam diyorsan chubby2 two band super cok cok iyi olur. bende vintage chubby2 best var harika mukemmel.. Rooney 1/1 super de guzel sen bilirsin hem fiyatida cok degil .. Bende bu aralar cok populer olan mr lee (Rooney Brush) yaptigim morris & forndran aldim finest badger gibi bembeyaz goruntusu cok hosuma gitti yorumlarda iyi olunca dayanamadim aldim.yakinda onuda yorumlarim. ebayda bazen cok harika vintage fircalar oluyor onlara bakarsin bence. culmak aldim ben ve sana su kadarini soylemek istiyorum daha iyini gormedim. hem eski hemde bu kalite, yapmis ingiliz.. onuda eklerim yakinda.. best badger diyor ama gunumuzun super badger dan daha iyi.Semogue 1305 te guzel bak hem fiyati uygun hem kaliteli..Simdilik bu kadar .Gorusmek uzere..
Selamlar.

Lord Sparhawk dedi ki...

Çok teşekkür ederim komşum. Benim en büyük hatam ağırlığı sürekli makine, sabun, krem ve jiletlere vermek oldu. Şu anda fırça konusunda çok kıtım. Ama sen de biliyorsun bir anda hepsine yönelinmiyor. MAkineler en kolayı. Biraz tatmin olduktan sonra krem sabun biriktirmek. Sonra fırçalar diye düşünüyorum. Sen fırça restore işine de girmişsin şimdilik benim çok yolum var onlara. Daha elimde adam gibi fırçalar yok.

Futur' un plastik dediğim yeri sadece üst kapağıydı, belki aklımda öyle kalmış da olabilir. Vision için bende aynı düşünüyorum, bence de kaba ve tokmak gibi. Ama arkadaş hasta oldu işte. :)

Bendeki rapira tam swedish olanlarından da değil, bak şu reimde sol alt köşedekilerden. İkinci tıraşımı oldum, cam gibiydi. Yüzüm neredeyse büyün gün pürüzsüz kaldı.

http://cdn3.iofferphoto.com/img/item/147/363/123/KBXZ.jpg?iact=hc&vpx=709&vpy=460&dur=1040&hovh=181&hovw=278&tx=104&ty=127&ei=OHZqTZjNC8SclgeXkaH_AQ&oei=MXZqTeSTCtKGhQf0k8SvDQ&page=3&tbnh=164&tbnw=216&start=76&ndsp=33&ved=1t:429,r:12,s:76

istersen sana gönderebilirim.

Sizin o gümüşcünün kaplama işi nasıl iyi mi? Önce mevcut kaplamayı söküyor değil mi? Nikel de yapıyor mu? Belki buralarda bulamazsam senin aracılığınla yaptırırım ona. Razoremporiumdada 50 dolar civarlarında fiyatlar, üstelik kargo parası vs da var.

Aslında bizde de b&b gibi bir forum olsa, konuşsak, takaslar satışlar vs olsa ne güzel olur.

Bu arada vision elindeyse ve satmak istiyorsan belki alabilir arkadaşım. Yahu bir de ekipmandan kullanmayıp satmak istediğin şeyler olduğunda önce bana haber ver. Biraz da bizim koleksiyon büyüsün. :)

Red tip keisn alacağım ama sonra. Bu ay çok battım zaten, durduramıyoum kendimi, sürekli sabun krem alasım geliyor. Dün yüne kendimi tutamadım 60 dolarlık sipariş verdim mamabearstan. Battım, battım. :)

Simpsonların sapları özüme çirkin geldi. O chubbyler ne pahalıymış öyle. Bana gelmez onlar o paraya kaç tane makine alırım. Fırçada 50 doları zor geçerim ben.

En iyi fırçam omega 6113, kıllarının sert olması dışında memnunum. Ama o kadar övülen bubadger, silvertiplerin vs bir domuz kılı fırçalar gibi yumuşak olmaması şaşırttı beni. su tutması iyi krem yapması vs benim için en önemli şey kıllarının çok yumuşak ve yüze kibar olması. Böyle önereceğin yegane fırça nedir?

vulfix 374ler gözüme güzel geldi, sende var mı biliyor musun?

Honemeister dedi ki...

Lordum,
Vision su an Finlandiyada.. Kullanamadigim ekipmani pek tutmuyorum..Rapira sanki benim denedigim jilete benziyor fakat kartonu farkli gibi.. neyse onu da bir ara denerim. Gumuscu bu kaplama isini malum oldugu uzere ilk defa yapti ve adam beni bu aleti evde vitrinde falan sakliyacam sanmis kullanicam deyince sasirdi.. hatta adam sadece yuzuk taki falan tamir kaplama yaptigi icin benim tiras aletine ozel hazirlandi. bir defa kapladi olmadi bir daha kapladiresmine baktiysan gormussundur guzel oldu.. tabiki razoremporium gibi olamaz cunku bizim adam bu konuda cok acemi ve ilk defa bu isi yapiyor. razoremporium aletleri iyi taniyor ve profesyonel olarak bu isi yapiyor.bizimkinin yaptigini surekli kullanmadim belki belli bir zaman sonra acilir bilinmez. cunku kaplamanin kalinligi cok onemli. mesela red dot var bende rodium kaplama razor emporiumda kaplatmis bana gonderen cok cok farkli tabiki.. Ben tabiki burda kaplama yaptirmak istersen yardimci olurum hic sorun degil.Aslinda birkac arkadas daha var konustugum sordum onlarada daha vakit var dedi ve ayrica masrafli bir is bu bizede bagislar gelse niye olmasin.her zaman aklimda olan bir is bu benim ama bakalim hayirlisi..Firca konusunda bir karisiklik yasamissin galiba cunku pure badger disinda best badger super badger silvertip ve finest dahil hepsi domuz kilndan yumusak ve hassastir ve tam senin istedigini tanimliyorlar.
markadan markayada biraz degisiklik oluyor. mesela ben anlatiyorum ama senin dedigin omega6113 kullanmadim. baktim ona samur falan diyorlar o biraz farkli geldi bana. porsuk ve samur farklidir samur pure badger ayari gibi gozuktu fotograftan bana. Vulfix 374 super badger olur baktim ona sekli falan hos. bende vulfix super kullandim yumusak bir firca. bende ayni model vintage kent var finest badger taktim cok guzel oldu..kisaca vulfix 374 guzel bir fircadir diyebilirim sana..
selamlar.

Lord Sparhawk dedi ki...

Anladım komşu, peki 50-60 dolar civarlarına en iyi fırça budur diyebileceğin birşey var mı? 374 dışı o biraz daha tuzlu

Senin makinelerin fotolarına bakmamayı tercih ediyorum, içi gidiyor yahu. Toggle bile var. Aristocratları da doldurmuşsun. Ben daha bir tane alamadım. Gerçi kendi eşekliğim aynı ay içinde hem makina, hem jilet, hem sabun, hem aftershave almaya kalkınca bütçeyi zorluyor tabi.

Tek tek her ay temizinden bir makine alabilirim sakin olsam da olamıyorum. Başlarda sen de böyle miydin? :)

Ne kadar zamandır bunları biriktiriyorsun?

mesut dedi ki...

merhaba Honemeister
blogun gelişmesine ve ilgi gösteren başka ıslak traş severlerin olmasına sevindim

tavsiye ettiğin finest badgeri yeni aldım ,birkaç gündür kullanıyorum memnunum,keşke daha önce alsaymışım,o günden bugüne fiyatları 5-6 dolar arttı,sanırım bu fiyata daha iyi fırça almak mümkün değil,sen ne dersin , biraz daha vererek daha iyi bir fırça alınır mı? gerçekten dediğin gibi traşı kaliteli yapan sadece jilet değil, jilet+alet+fırça+sabun-krem+sıcak su (bu tavsiyeyi fırçalar bölümüne yazmak isterdim ama orada yorum bölümü yok,düzeltebilirmisiniz)

zeytinyağı ile traş sabunu yapılabilirmi,arkodan daha iyi sonuç alabilmek mümkün olur mu,neler gerekir

Lord Sparhawk dedi ki...

Arkadaşlar elimde kullanılmamış parlak krom Merkur Futur var. İsteyen varsa satabilirim, aldığım fiyat 120 liraya. İlgilenen varsa saklınotalar blogumdan bana mail atabilirler.

Taner dedi ki...

Merhabalar
Uzun zamandır yazmıyorum
En son mesaj yazdığım da feather popular tto ve feather jilet siparişi vermiştim ancak paketim kayboldu, alet ve jiletler elime hiç ulaşmadı sıkıntılı vakit kaybettiren bir süreç sonunda satıcı paramı iade etti ve bende merkür 39c siparişi verdim.
Gerçi 39c ile ilgili okuduğum tüm yorumlar kısaca "not for beginners" şeklinde idi ama ben yine de yılmadım ve aldım.
Ancak aynı cesareti feather jilet konusunda gösteremedim 39c + feather jilet + acemi kullanıcı bileşiminin fazla tehlikeli olacağına karar verdim ve feather jileti denemeyi sonraya bıraktım.
Şimdilik permasharp, astra platinyum ve trig jiletlerle deneme yaptım bana göre en iyi sonucu permasharp'dan aldım gerçi kendimi kesmeden traşı tamamlayamadım daha ancak azimliyim yapacağım.
Uzun yıllar mach3 vs. kullanmanın verdiği alışkanlıklar var, tıraş olurken hızlı ve sert hareketler 39c'ye pek uymuyor ve sonuç kanlı oluyor :) hareketlerimi daha yavaş ve yumuşak yapmam lazım.
Sabun ve fırçayı başka yerden sipariş ettiğim için sorunsuz elime ulaştılar onlar ile ilgili bir sorun yaşamadım .
Şimdi ki planım kendime göre bir sample pack yapmak ve çeşitli marka jiletleri denemek.
Saygılar
Taner

mesut dedi ki...

merhaba sayın Taner
bende 37c ya da 39c den birini almayı düşünüyorum,siz 39c yi nereden aldınız,ne kadara mal oldu,sonucundan çok memnun olduğunuz yakın traşlar alabiliyormusnuz

Lord Sparhawk dedi ki...

Arkadaşlar thesuperiorshave.com (Jarrod) sitesi alışveriş için çok iyi bir site. Ayrıca qedusa.com (Charles)' u da tavsiye ederim Charles çok bilgilidir. Gliserin sabunları 10 numaradır.

Yeni başlayanlara crystal, asco, rapira, gillette seven o'clock yellow jiletlerini öneririm. Bir süre bic, feather, kai, permasharp, wilkinson gibi jiletlerden uzak dursunlar.


Bana göre lordlar, astralar, chroma, shark, merkur, derby yaramaz jiletler. Rus yapımı permasharplar, beyaz kutu rapiralar, israil crystaller ve yellow gilletteler bana göre en iyi günlük jiletler. Feather bence günlük kullanıma uygun bir jilet değil. Bir kere traşı konforsuz. Asco, rapira ve crystal konfor olarak çok iyi. Crystalden aldığım pürüzsüzlüğü hala hiçbir markada bulamadım. Nispeten memnun edici performanslarına rağmen ingiliz wilkinsonlara ve fransız biclere pek alışamadım. Merkür ise en rezil jiletlerden biri. Treetler süper vasatken, trig ilginç şekilde başarılı.

Makine olarak adjustable gillette'ler bence yeni başlayanlar için bulunmaz nimet. Slant çok mantıksız bence ilk makine olarak. Hele 39c..

Sabun olarak qed, krem olarak trumpers extract of limes, arko, edwin jagger öneririm başlangıçta.

Traş sonrası parfüm konusun için bloguma buyrun. :)

Arkoyu sakın küçümsemeyin. Bir parfüm çılgını olarak(saklınotalar.blogspot.com) aftershave ve kolonyalarını çok kalitesiz buluyorum ancak kremleri ve sabunu gerçekten dünya traş markalarıyla zorlanmadan yarışabiliyor. yurtdışındada oldukça seviliyor. Üstelik çok ucuz ve kendi markamız.

Ayrıca yine kendi markamız olan Ali Bıyıklının şap'ı da son derece kaliteli, yumuşak bir şap. Mutlaka alın.

Arko krem ve sabun varken, hala tüp köpük kulanan insanlara gerçek anlamda acıyorum.

Lord Sparhawk dedi ki...

Honemeister komşum nerdesin?

Savile row mu duke 3 mü? :)

Taner dedi ki...

Merhabalar Mesut bey
ilk olarak 39C'yi aşağıdaki adresten aldım. Türkiye'ye normal posta ile 30 sterlin, takipli posta ile 35 sterline geliyor ben takipli posta ile aldım. Ödemeyi paypal ile yaptım sitede paypal seçeneği olmaması yanıltmasın mail atarsanız paypal ile satış yapıyorlar. Şimdiye kadar bir makine (39C) ve Trig jilet aldım sorunsuzca elime geçti.
http://connaughtshaving.com/merkur39c.html
ikinci olarak
aslında her ne kadar 39c'nin hakkını veremediğimi düşünsem de aldığıma memnunum tıraş kalitesi düz yerlerde (yanak vs.)tartışılmaz şekilde çok iyi hatta berber tıraşına çok yakın diyebilirim ancak kıvrımlı yerleri (dudak altı vs.) tıraş etmek biraz dikkat istiyor ve sonuç yanak kadar kaliteli olmuyor.
Ancak bu 39C'nin bir sorunu mu, benim tıraş tekniğindeki eksikliğimin bir sonucu mu olduğunu bilmiyorum sonuçta bu benim ilk makinem.
Son söz olarak aldığıma pişman değilim.
Saygılar.

Lord Sparhawk dedi ki...

Taner komşu tamamen teknikle alakalı. Makineye alışıp sürekli kullandıkça elinin bir uzantısı gibi olacak, ondan sonra da her sonraki traşın daha iyi olacak merak etme.

Dikkat etmen gereken konu sinek kaydı için uğraşmamak, kesinlikle baskı uygulamamak. Sıfır baskıyla uzun çekişler şeklinde 3 perde ol traşını. Cildin çok rahat kalacak, bunu 1ay kadar uyguladıktan sonra derin ve sakalların bu tarz tıraşa alıştığından sinek kaydını sorunsuzca yakalayacaksın.

Ama baştan cillop olsun diye hafif baskı uygularsan aynı yerden kısa kısa sürekli geçersen er ya da geç yüzün tahriş olacak ve dinlendmeye ihtiyaç duyacaktır.

Trig güzel smooth bir jilet yeni başlayanlar için. Fakat kalite kontrolü kötü aynı paketten farklı kalitede jiletler çıkabiliyor. Kısa zamanda bir jilet sample pack almanı tavsiye ederim.

İdeal makine,jilet kombinasyonunu bulup bunu da doğru kremle traşa dönüştürmek aylar sürüyor gerçekten.

Honemeister dedi ki...

Hastalıklar araya girdi ama sonunda burdayım arkadaslar.

Taner,
bence acele etme zamanla herşey yoluna girer. Sen drekt olarak 39C ile başlayınca olaya hemen sinek kaydı tırasını yakalayacaksın sandın anladığım kadarıyla.. Yalnız bıyık bölgesinde dikkat et 39C cok ısırgan bir alet hiç aceleye gelmez götürür deriyi. Lord Sparhawk komsunun dediği gibi önemli olan tek başına alet değil doğru aletle doğru kombinasyonu yakalamak buna cildin temizliği fırca jilet suyun kalitesi krem veya sabunda dahildir.Herşeye rağmen hayırlısı olsun sağlıklı günlerde kullanman dileklerimle.
Lordum S. Row denemedim Duke 3 güzel fakat bence ona yakın fiyatlarda Morris forndran var Rooney yapan lee sabini den. blonde badger diye satılıyor ama finest kalitesinde bence denemelisin.

Lord Sparhawk dedi ki...

Nihayet hoşgeldin komşum, özledik.

Öncelikle geçmiş olsun.

Blog profilinden email almayı aktifleştirsene, sana ulaşmanın hiçbir yolu yok şu anda. :)

Savile row sadece qedusa'da satılıyor ve alman shavemac tarafından qed için yapılıyor. bbdeki yorumları çok çok iyi. Bir tane semogue 830 alacağım yanına da duke 3 mü alsam diyorum.

Ya da biraz daha biriktirip simpson pj2 super mi alsam? O tarz ince belli saplar elime iyi oturuyor. Chubbyler çok kalın saplı, odun gibi yahu. :) Ama bir gün mutlaka bir tane ch2 super alacağım.

Bahsettiğin markayı aradım ama şu an satışta değil sanırım, bulamadım.

Sende 1305 semogue var. Ben domuz kılını severek kullanıyorum. Bizde de bazı güzel kıllar var biliyorsun. İşçilik kalitesini geçersek, kıl kalitesi olarak da aradaki farkı hakediyor mu semogue'ler?

Bir de artık şu fırçalar ve kremler kısmına da her ekipman içinjiletlerdeki gibi değerlendirmeni alsan diyorum. Birşey alırken önce orumlarını referans alıyorum. :)

Honemeister dedi ki...

Teşekkür Ederim Lordum,
Simpson chubby dediğin gibi tam odun ama Benim gibi kocaman elleri olanlar için ideal.. M&F fırçalar lee sabini tarafından su an email ile irtibata gecersen alabilirsin yada bazen ebayda oluyor.Duke 3 fiyatına finest bence güzel.
Semogue 1305 toplamda15-16 euroya geliyor fiyat ve kalite açısından alınabilecek en iyi fırçalardan birisi. bizimkilerden sadece jaguar denedim birkac model ama at kılımı domuz kılımı pek anlayamadım açıkçası cok düzgün bir standart yok. semogue kılları erkek veya dişi domuzdanmı veya yabani domuzmu bilemem ama bizim kıllardan çok farklı. en az 1-2 ay kullandıktan sonra tam kapasite yükleniyor.ben beğenerek kullanıyorum tavsiye ederim.

Lord Sparhawk dedi ki...

Anladım komşu, o zaman kesin bir tane 830 alıyorum. Çok yumuşak olduğu söyleniyor ki en sevdiğim şeylerden biridir fırçada.

Bugün yeni makinelerim geldi. 1 tane mat futur, 1 tane 37c slant. Önceden kendime krom futur almıştım, arkadaşıma da mat. Netteki resimlerinden kromu beğenmiştim alırken, ama vardığında mat olanı daha çok beğendiğimi farkettim, elden çıkardım, bir tane daha aldım. :)

Bugün ona da aklım gidiyordu ama özellikle slantın traşını merak ettiğimden onla traş oldum iki günlük sakalımı. Beklediğimin aksine oldukça mild bir makine çıktı. Gİllete'in 5-6 ayarı gibi. Ben baya ısırgan birşey bekliyordum. Heralde jiletli ustura kullanmaya alışkın olduğumdan ve gillette' i de 7-9 arasında kullanmamdandır.

Ama giyotin yapılı ağzından dolayı kibar olmasına rağmen gayet temiz kesiyor. Belki alışkın olduğum ve öyle umduğum ekstrem bbs traşını vermedi ama son derece smooth bir alet. Resmen ağdalamış gibi oldu yüzüm. :) Kalitesi de umduğumdan güzel çıktı, küçük kalın topaç tipli sapı çok güzel. Minik herkül resmen. Evet yeni başlayanlar için çok uygun değil belki ama ustura vs kullanalar için kullanımı çocuk oyuncağı, öneririm herkese. Yazılıp çizildiği gibi agresif bir alet değil.

Pazartesi sabahı da futurumu denerim artık. :)

Gene elim kaşınıyor ama şimdilik sadece semogue 830 ile yetinmem lazım. Foto makinesine para biriktirmeliyim. Zaten banyo jilet, krem ve sabun doldu, kaç yıllık stok. Traşa başlarken bugün hangi makineyi, jileti, sabun ya da kremi kullansam diye beş dakika düşünüyorum :)

lee sabini' nin mail adresi nedir komşum?

Bir de superior shave gibi kargoları ucuz olan hangi siteleri önerirsin? Çoğu fix 8-10 dolardan başlatıyor kargoyu sinir oluyorum. Halbuki Jarrod ne güzel ayarlamış her parçayı tek tek kargosuyla.

Berel Dere dedi ki...

Turuncu paketli Asco'ya Türkiye'de rastlayan var mı?

Taner dedi ki...

Ben bursa'da baktım bulamadım.

Lord Sparhawk dedi ki...

Bende eskişehirde bulamadım, mecburen çok çok da cazip olmayan bir fiyata ebayden sipariş verdim.

Taner dedi ki...

Merhabalar
Aldığım makineye, ideal jileti bulma çalışmalarına başladım
Aşağıdaki* jiletler den kendime sample pack yapıp siparişini verdim.
Elimde Permasharp, Rapira( Kırmızı-Mavi kutu),Rapira( Mavi kutu),Trig,Astra Platinyum, Merkür,Wilkinson Sword Stainless, Shark jiletleri var ve sırasıyla hepsini deniyorum. denedikçe jiletlerin farkları hakkındaki fikirlerim netleşiyor.
Gerçi listeye KAI, GILLETTE BLEUE EXTRA, 7 O'CLOCK SUPER PLATINUM'da yazmak isterdim ancak aldığım yerde yoktu, bende başka yerden almaya uğraşmadım.

*
BIC Platinum Chrome
BOLZANO superinox
CROMA
Crystal Platinum
Derby Extra
Feather New Hi-
Personna Platinum
Asco
Gillette Super Thin Platinum
TIMOR Stainless

archdeydey dedi ki...

Selam arkadaşlar ben Tayfun, jilet konusunda feather kullanmaya başladım ve kendime Vanta marka baya kaliteli bir de jiletli ustura aldım ancak bu usturaya jileti kırarak değil tam olarak takıyorsunuz yalnız benim sormak istediğim birşey var usturanın yüz ile açısı kaç derece olmalı ve tavsiye edeceğiniz en iyi traş losyonu kimdir ilk traşımı 2 gün önce oldum usturayla ve tahriş yaşadım biraz, özellikle tecrübeli arkadaşlardan yorum bekliyorum teşekkürler...

mesut dedi ki...

arkadaşlara faydalı fikirler verebilmesi için denediğim jiletleri eklemek isterim. kötüden iyiye sıralamam şöyle

treet durasaharp sarı paket( karbon çeliği)
silverstar
dorco
shark chrome
rapira
ladas
zaza
treet durasharp silver edge
trig
lord chrome
supermax stainless
astra stainless
shark
rapira platinum
lord platinum
wilkinson
derby
eski permashap
personna
gillette goal
gillette super thin
astra platinum
crystal
bic
voskhod
permasharp
7oclock sharp edge
polsilver stainless
polsilver super iridium
super iridium
7oclock platinum (hint yapımı)
feather

bunların yurtiçinde bulunabilenlerinden fiyatına göre alınmasını tavsiye ettiklerim şunlar

treet durasharp silver edge
supermax stainless
derby
gillette goal
shark
astra platinum
bic
voskhod
permasharp
polsilver super iridium

henüz bulamadığım supermax super platinumda çok övüldüğünü gördüm.özellikle yurtiçinde çok nadir bulunabilen voskhod ve polsilver super iridium görüldüğü yerde kaçırılmamalı.

Adsız dedi ki...

Arkadaşlar Lord platinum,shark,astra platinum, permasharp, rapira ve derby de fena jiletler değil ama hepinizin yüksek müsadesiyle feather'ı tartışmasız en iyi jilet ilan etmek istiyorum. Tamamen profesyonellere yönelik bir jilet olduğunu tabii ki kabul ediyorum ancak keskinlikte 1 numara ve yakın traş için en iyisi!!! Bana göre zirvede rakipsiz dolayısıyla şundan da kullanayım bundan da gibi sorunlar zaten en iyiyi bulmuş biri için gereksiz oluyor. Herkese tavsiye ederim tekniğiniz gelişince derhal feather'a geçin :)) Usturada tehlikeli olabiliyor kabul ancak makine kullanıyorsanız sorunsuz ve süper traşlar sağlayacak ve hem yakın hem de tahrişsiz traşlarla sizi zevkin doruklarında dolaştıracaktır.. (Allahım bu yazımı feather firması görse hediyeye boğardı herhalde :)) Hadi hayırlı traşlar....